Domov arrow Aktualno
OBVESTILO NIJZ Natisni E-pošta

Javnozdravstveni ukrep "nalokson za domov"

24. 03. 2021

Nalokson je opioidni antagonist, ki ga uporabljamo za izničenje učinkov opioidov pri prevelikem odmerku z opioidi. Ukrep »nalokson za domov« je javnozdravstveni ukrep, ki rešuje problem smrtnosti zaradi prevelikega odmerka z opioidi z izobraževanjem uporabnikov in morebitnih prič, kako preprečiti, prepoznati in se odzvati v primeru predoziranja.

Preveliki odmerki zaradi opioidov so namreč v številnih državah EU eden glavnih vzrokov smrti med uporabniki prepovedanih drog. Smrt zaradi prevelikega odmerka (predoziranja) z opioidi običajno ne nastopi takoj, temveč v dveh do treh urah. V primeru prevelikega odmerjanja z opioidi lahko osebi pomembno pomagajo druge prisotne osebe. Poleg uporabe temeljnih postopkov oživljanja se pri zastrupitvi z opioidi se svetuje uporaba specifičnega narkotičnega (opiatnega) antagonista naloksona. Gre za varen in učinkovit antidot, ki hitro prekine nezavest in zastoj dihanja.

Prav zato je Svetovna zdravstvena organizacija (SZO) že leta 2014 izdala smernice, ki priporočajo, da države razširijo dostopnost naloksona za ljudi, pri katerih obstaja verjetnost, da bodo priče predoziranju v svoji skupnosti.

V Sloveniji je nazalni nalokson (v obliki pršila za nos) registriran in od marca 2021 dostopen v vseh Centrih za preprečevanje in zdravljenje odvisnosti od prepovedanih drog in lekarnah, ki centre oskrbujejo z zdravili.

več na: www.nijz.si

AKTUALNE INFORMACIJE ZA DNEVNI CENTER Natisni E-pošta
Spoštovani,

Tudi po preklicu epidemije še vedno velja nevarnost širjenja okužb z novim koronavirusom, zato še vedno veljajo zaščitni ukrepi, kot so pogosto umivanje in razkuževanje rok, ohranjanje medsebojne varnostne razdalje in nošenje zaščitnih mask  v zaprtem prostoru.

Zaradi zagotovitve varnostnih ukrepov zaščite zaradi novega korona virusa in s tem ohranjanja medsebojne razdalje 1,5 do 2m, poteka obisk dnevnega centra
po vnaprejšnjem dogovoru z zaposlenimi. Dogovor je mogoč preko elektronske pošte ali po telefonu.

Dostopnost za uporabnike po telefonu in e-mailu: od ponedeljka do petka med 8- 14 uro.
Lahko se obrnete na naš e-mail: E-poštni naslov je zavarovan pred nezaželeno pošto, za ogled potrebujete Javascript ali telefon 031 840 535, 05/7302 120 od pon.-pet. med 8. in 14.uro.

Prevzem sterilnega materiala je v dnevnem centru mogoč z vnaprejšnjo najavo. Prav tako lahko prinesete potencialno infektiven material v namenske zabojnike z vnaprejšnjo najavo.
Za s seboj lahko dobite majhne kontejnerje za potencialno infektiven material (0,2 l ali 0,35 l ali 1,5 l).

Brezplačni sterilni pribor za uporabnike (alkoholne robčke, igle, sterilne žličke s filtrom- za enkratno uporabo...), ki droge uživate intravenozno, je dostopen tudi na treh lokacijah na terenu:
Lekarna Sežana, Lekarna Komen, Lekarna Divača- v času obratovanja lekarn.

OSTANIMO ODGOVORNI, POMAGAJMO PREPREČEVATI ŠIRJENJE novega korona virusa in za zaščito
                                                                                      skupaj upoštevajmo priporočila NIJZ z dne 12.2.2021:

PRED VSTOPOM V DNEVNI CENTER JE OBVEZNA:

- vnaprejšnja najava obiska dnevnega centra in dogovor z zaposlenim.
Prihod v DC s točno določenim namenom- zamenjava pribora, telefon, pogovor, uporaba računalnika je omejena za namen ureditve statusno administrativnih zadev. Pri uporabi je potrebno upoštevati fizično razdaljo. V tej fazi posedanje v dnevnem centru ni mogoče.

- biti moramo brez znakov okužbe dihal (npr. nahod, kašljanje, bolečine v žrelu, povišana temperatura, motnje okušanja, vonja...). Osebi, ki kaže znake okužbe dihal, se vstop v dnevni center ne omogoči,

- pred vstopom je obvezno razkužiti roke
- obvezna je uporaba zaščitne maske, tako da pokriva nos in usta (prosimo, da imate s seboj svojo zaščitno masko)  Sealed

- upoštevanje varnostne razdalje vsaj 1,5m- 2m

- umivanje in razkuževanje rok v dnevnem centru

- po uporabi sanitarij uporabnik sanitarij razkuži sanitarije in dodatno prezrači prostor.

Za zračenje prostorov in razkuževanje površin redno skrbijo zaposleni.

Na prostem: ohranjanje varnostne razdalje 1,5- 2m,  če to ni mogoče, uporabimo zaščitno masko.

Hvala za razumevanje in lep pozdrav,

DRUŠTVO PO MOČ SEŽANA

SREČNO NOVO LETO 2021!!! Natisni E-pošta

SREČNO IN ZDRAVO NOVO LETO 2021, MIRU, LJUBEZNI IN ZADOVOLJSTVA V SRCU!!!      Smile

❄

"Življenje je TUKAJ- ZDAJ, v tem trenutku.

Ko se ustaviš, sreča postane mogoča."   ❄

"Kako preprosta in skromna je sreča.

Vse, kar potrebuješ, da občutiš srečo tukaj - zdaj,

je preprosto, skromno srce."    ❄

"Po vsem, kar sem počel v življenju, sem prišel do zaključka,

da je od vseh potovanj, na katera sem se kdajkoli odpravil,

najpomembnejše potovanje-potovanje vase.

Ni le najpomembnejše, edino potovanje je."    ❄

❄

"Od vseh poti, ki jih lahko prepotuješ,

je pot nazaj k sebi

najčudovitejša..."

"Življenje je odmev.

Kar pošljemo v svet,

se v pomnoženi obliki vrne nazaj k nam."

DELAVNICA PRIPRAVE MANDLJEVEGA MLEKA Natisni E-pošta

OBVESTILO

V ponedeljek, 3.3.2014 vas ob 11 uri vabimo na delavnico priprave mandljevega mleka. Delavnica je brezplačna. Prisrčno vabljeni:)

Društvo PO MOČ Sežana

Ustvarjalna delavnica prednovoletnega okraševanja Natisni E-pošta
ustvarjalna_delavnica_prednovoletnega_okraevanja

V mesecu decembru 2013 organiziramo ob 11.uri ustvarjalno delavnico prednovoletnega okraševanja, ki bo pod mentorstvom Sabine potekala v četrtek, dne 5.12.2013 v prostorih našega društva, Ulica 1.maja št.1, Sežana. Prisrčno vabljeni!

<< Začni < Nazaj 1 2 Naprej > Konec >>

Rezultati 1 - 9 od 10